Αντίπαλοι ΠΑΟΚ στο Europa League: Ήττα Φερεντσβάρος, νίκη για Ρίγας (vid)

Metrosport Team06 Οκτωβρίου 2024

Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των επόμενων αντιπάλων του ΠΑΟΚ στο Europa League και συγκεκριμένα των Ρίγας Σκόλα και Φερεντσβάρος.

Η πρωταθλήτρια Λετονίας πέτυχε την 26η νίκη της στη φετινή σεζόν επικρατώντας άνετα 3-0 της Ντόγκαβπιλς . Μάλιστα οι «μπλε» χρειάστηκαν μόλις δυο λεπτά για να βρουν δίχτυα στην τελική ευθεία του πρώτου μέρους με τον Ικάουνιεκς στο 41' και στο 42' να κάνει το 2-0. Το τελικό σκορ για τη Ρίγα πέτυχε στο 90'+2' ο Ναγκασάβα.

Αντίθετα με την Ρίγας βαριά ήττα γνώρισε η Φερεντσβάρος που ηττήθηκε εκτός έδρας από την Πακς με 3-1.

Μόλις στο 2' ο Όσβατ άνοιξε το σκορ, για την Πάκσι, η οποία έβαλε γερά θεμέλια νίκης στο 35' με τον σκόρερ να γίνεται δημιουργός και να «σερβίρει» το 2-0 στον Μπόντε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Φερεντσβάρος βρήκε έγκαιρα γκολ με τον Καντί Μπόρζες να κάνει το 2-1 στο 62', ωστόσο επτά λεπτά αργότερα ο Τοθ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 που φέρνει την Πάκσι στο -2 από την κορυφή.