Αντίπαλοι ΠΑΟΚ: Ανοιxτοί λογαριασμοί (1-1) για Σπάρτα Πράγας και Στεάουα Βουκουρεστίου

Δημήτρης Καλαϊτζής06 Αυγούστου 2024

Ο ΠΑΟΚ παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από τη Μάλμε, κατάφερε ισάριθμες φορές να απαντήσει και να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από τη Σουηδία, που του δίνει ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης ενόψει και της ρεβάνς στο γήπεδο της Τούμπας.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας εφόσον υπερκεράσουν το εμπόδιο των Σουηδών θα αντιμετωπίσουν στα play offs του Champions League το νικητή του ζευγαριού Σπάρτα Πράγας-Στεάουα Βουκουρεστίου.

Το πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων έλαβε χώρα σήμερα στην Τσεχία με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 1-1.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη και ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Ντάβα στιο 61΄.

Οι γηπεδούχοι παρά το «σοκ» πίεσαν και βρήκαν την ισοφάριση με τον Ολατούνζι στο 78΄.

Στις καθυστερήσεις η Σπάρτα σκόραρε και δεύτερο τέρμα, όμως το γκολ της ακυρώθηκε και έτσι το 1-1 αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τη Ρουμανία.

Πηγή φωτογραφίας: X (Sparta Praha)