Άμυνα, Γκάλινατ, Καρ και… πρώτο διπλό του Άρη στο Eurocup

Metrosport Team25 Οκτωβρίου 2023

Η νίκη της περασμένης εβδομάδας επί της Τουρκ Τέλεκομ άνοιξε τον λογαριασμό και σήμερα (25/10) ο Άρης «έγραψε» και την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο Eurocup. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επιβλήθηκε της Σλασκ Βρότσλαβ μέσα στην Πολωνία με 80-63, στηριζόμενη στην άμυνα της αλλά και στην πολύ καλή εμφάνιση του Ρομπέρτο Γκάλινατ και του Μάρκους Καρ.

Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ είχε 23 πόντους με 9/10 βολές, 4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, ο Μάρκους Καρ 18 πόντους με 6/6 δίποντα και 1/7 τρίποντα ενώ ο Ρόνι Χάρελ πρόσθεσε 10 πόντους, επτά ριμπάουντ και τέσσερα κλεψίματα.

Ο Άρης μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι προηγούμενος με double-score στο 6ο λεπτό (9-18) και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 22-16, παίρνοντας οχτώ πόντους από τον Ρομπέρτο Γκάλινατ. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη όμως δεν μπήκε με ανάλογο τρόπο στη δεύτερη περίοδο. Δέχτηκε ένα σερί 10-2 και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 26-24. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν ως το τέλος του ημιχρόνου, που βρήκε τον Άρη μπροστά με 43-42.

Οι «κιτρινόμαυροι» όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο μπήκαν καλύτερα από την πολωνική ομάδα. Με ένα σερί 8-2 προηγήθηκε με 51-44 στο 26’ και στο 30’ είχε τον έλεγχο της κατάστασης (52-61).

Μετά από πέντε λεπτά στην τέταρτη περίοδο, το προβάδισμα του Άρη μπορούσε να θεωρηθεί ασφαλές (57-73) και αποδείχτηκε τέτοιο με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ανεβαίνει στο 2-2 στο Eurocup.