Άλωσε τη Γένοβα η Μίλαν με Ζιρού... τερματοφύλακα

Δημήτρης Καλαϊτζής07 Οκτωβρίου 2023

Ένα τέρμα του Πούλισικ στο 87ο λεπτό, ήταν αρκετό για την Μίλαν, ώστε να επικρατήσει 1-0 της Τζένοα εκτός έδρας. Μ΄ αυτό το τρίποντο η ομάδα του Πιόλι πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από οκτώ αγωνιστικές.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μενιάν αποβλήθηκε και ο Ζιρού χρειάστηκε να φορέσει γάντια τερματοφύλακα αφού οι αλλαγές των ροσονέρι είχαν ολοκληρωθεί. Ο Γκούντμουσον ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόντραρε, βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ. Από την εκτέλεση ο γκολκίπερ των γηπεδούχων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μάλιστα, ο Ζιρου έδειξε την κλάση του κάτω από την εστία σώζοντας την ομάδα του και οι συμπαίκτες του τον αποθέωσαν για τα αντανακλαστικά του.

Μετά την ισοπαλία με την Αταλάντα, η Γιουβέντους επανήλθε στα τρίποντα, νικώντας με 2-0 την Τορίνο, ενώ νωρίτερα η Ίντερ αυτοκτόνησε, καθώς αν και βρέθηκε να προηγείται με 2-0, τελικά ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Μπολόνια εντός έδρας.