Ακόμα σκοράρει η Μπαρτσελόνα

Δημήτρης Καλαϊτζής31 Αυγούστου 2024

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραφίνια, ο οποίος έκανε χατ-τρικ, η Μπαρτσελόνα συνέτριψε με 7-0 την Βαγιαδολίδ και έκανε το 4/4 στη La Liga.

Οι Καταλανοί είχαν τρία δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες για να διευρύνουν ακόμα περισσότερο το σκορ.

Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα η Μπάρτσα άνοιξε το σκορ. Μετά από εξαιρετική σκαφτή μπαλιά του Κουμπαρσί, ο Ραφίνια κατέβασε με το στήθος, πάτησε περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα έγινε και το 2-0 με σκόρερ αυτή τη φορά τον Λεβαντόφσκι. Και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι «μπλαουγκράνα» έκαναν το 3-0.  Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Κουντέ, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Με την έναρξη της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 64ο λεπτό, η ομάδα του Φλικ πέτυχε και τέταρτο τέρμα. Ο Όλμο με τρομερή κάθετη πάσα βρήκε τον Ραφίνια, ο οποίος εξ επαφής έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 73ο λεπτό, η Μπαρτσελόνα έφτασε στο 5-0 και ο Ραφίνια έκανε χατ τρικ. Υπέροχη κάθετη πάσα του Γιαμάλ, ο βραζιλιάνος εξτρέμ βγήκε σε θέση τετ α τετ και πλάσαρε για το 5-0.

Ο Όλμο στο 83’ μετά από δύο δοκάρια έβαλε τελικά το γκολ που έψαχνε με εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή στην απέναντι γωνία του Χάιν.

Το τελικό 7-0 διαμόρφωσε ο Φεράν Τόρες στο 85΄.