Αγχωτική αλλά υπερπολύτιμη νίκη για τον λαβωμένο Άρη, 84-89 το Μαρούσι

Metrosport Team03 Δεκεμβρίου 2023

Αγχωτική  νίκη για τον Άρη με 84-89 επί του Μαρουσίου για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League.

Δυνατά μπήκαν στην αναμέτρηση οι «κίτρινοι» κάνοντας σωστές επιλογές στην επίθεση και ασκώντας πίεση στην άμυνα. Ο Άρης κατάφερε να χτίσει μια διαφορά 12 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το Μαρούσι ανέβασε στροφές στη δεύτερη περίοδο αλλά ο Άρης έβρισκε το τρόπο να διατηρήσει το προβάδισμα του και πήγε στα αποδυτήρια στο +10.

Οι «κίτρινοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία του στην επίθεση αύξησαν τη διαφορά και έκλεισαν τη τρίτη περίοδο στο +18. Στην τελευταία περίοδο το Μαρούσι έκανε την αντεπίθεση του, μείωσε τη διαφορά στους -6 στα 28’’ πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 81-85 στο 13.1’’ εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη καθαρού μυαλού των φιλοξενούμενων. Πέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ένα τρίποντο του Γιαννόπουλο έκανε το 84-87

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 34-44, 53 - 72, 84-89