ΑΕΛ-Ηρακλής: Οι αγώνες που έγραψαν ιστορία (vid)

Αποτελούν δύο από τις παραδοσιακές δυνάμεις του ελληνικού ποδοσφαίρου παρά το γεγονός ότι για αρκετά χρόνια αμφότερες απουσίαζαν και απουσιάζουν-για διάφορους λόγους- από τα... σαλόνια.

ΑΕΛ και Ηρακλής αναμετρώνται σήμερα στο «AEL FC Arena» για 36η φορά στην έδρα της θεσσαλικής ομάδας (και στο Αλκαζάρ), έχοντας μεγάλο φετινό στόχο την άνοδο στη Super League 1.

Η ΑΕΛ έχει 17 νίκες, ο Ηρακλής δέκα ενώ εννιά αγώνες ολοκληρώθηκαν ισόπαλοι.

Στο παρελθόν οι δύο ομάδες έχουν προσφέρει πολλές συγκινήσεις στους φιλάθλους τους-και γενικότερα στους ποδοσφαιρόφιλους- και παιχνίδια που έκριναν τίτλο, έξοδο στην Ευρώπη αλλά και υποβιβασμό.

Το Metrosport.gr γυρίζει το χρόνο πίσω και παρουσιάζει ορισμένες από τις αναμετρήσεις που έμειναν στην ιστορία.

Σεζόν 1987-88

Την Πρωτομαγιά του 1988 η ΑΕΛ υποδεχόταν τον Ηρακλή στην προτελευταία αγωνιστική και «καιγόταν» για τη νίκη ώστε να στεφθεί πρωταθλήτρια για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Το παιχνίδι όδευε στο... σβηστό 0-0, με τον Ηρακλή να έχει χαμένο πέναλτι με τον Σάκη Αναστασιάδη στο 17', αποβολή του Ηλιάδη και αρκετές χαμένες ευκαιρίες για γκολ.

Ο αείμνηστος Γιώργος Μητσιμπόνας όμως σαν από μηχανής Θεός κατάφερε με ένα απίθανο βολ πλανέ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-0 που σήμανε την έναρξη έξαλλων πανηγυρισμών.

Σεζόν 1995-96

Την αγωνιστική περίοδο 1995-96 οι πορείες των δύο ομάδων ήταν εκ διαμέτρου αντίθετες, με την ΑΕΛ να παλεύει για την παραμονή και τον Ηρακλή να διεκδικεί ευρωπαϊκή έξοδο.

Στον αγώνα του Αλκαζάρ που ήταν επεισοδιακός (με συγκρούσεις οπαδών του Ηρακλή με την Αστυνομία) και διεξήχθη την 30ή αγωνιστική ο ανώτερος Ημίθεος χάρη σε τέρμα του Μιρτσέκη στο 29ο λεπτό κέρδισε 0-1.

Στο τέλος της χρονιάς οι κυανόλευκοι πανηγύρισαν την έξοδο στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ ενώ η ΑΕΛ υποβιβάστηκε στη Β' Εθνική, ξεκινώντας μία διαδρομή στις χαμηλότερες κατηγορίες που κράτησε 11 χρόνια.

Σεζόν  2006-07

«Τρελό» ήταν το παιχνίδι των δύο ομάδων τη συγκεκριμένη σεζόν και για την ακρίβεια για την 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Ηταν 19 Νοεμβρίου του 2006 όταν οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο «Αλκαζάρ», με τον Ηρακλή να μην έχει νίκη μετά από εννιά αγωνιστικές!

Οι κυανόλευκοι με τον Γιόζεφ Μπουμπένκο στον πάγκο κατάφεραν να... αποδράσουν χάρη σε ένα απίθανο γκολ του Φορτούζι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και να ξεκινήσουν την ανοδική πορεία που οδήγησε στην παραμονή στην τελευταία αγωνιστική.

Σεζόν 2015-16

Η αναμέτρηση των δύο ομάδων στις 12 Σεπτεμβρίου 2016 είχε την ιδιαιτερότητα ότι διεξαγόταν μεταξύ ΑΕΛ και Ηρακλή για τη μεγάλη κατηγορία μετά από πέντε χρόνια «αφάνειας» για αμφότερες της ομάδες.

Ο Ηρακλής με παλικαρίσια εμφάνιση κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) χάρη σε τέρματα των Λάμπρου-ντεμπούτο με γκολ για τον νεαρό τότε- και Λεοζίνιο μετά από σοβαρό λάθος του Ντεγκρά στο 65ο λεπτό.

Μετά τον αγώνα μάλιστα ο τότε μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ ΑΕΛ Αλέξης Κούγιας είχε επιτεθεί στον αργεντίνο τερματοφύλακα για το λάθος του.