ΑΕΚ: Βαριά ήττα στο πρώτο φιλικό, 6-0 από την Αλκμάαρ

Metrosport Team28 Ιουνίου 2024

Ήττα και μάλιστα με βαρύ σκορ στο πρώτο φιλικό της ΑΕΚ για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Η Ένωση έχασε με το ευρύ 6-0 από την Αλκμάαρ στην Ολλανδία, δεχόμενη τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Βαριά ήττα με 6-0 γνώρισε η ΑΕΚ στο πρώτο της φιλικό παιχνίδι επί ολλανδικού εδάφους.

Ο Ματίας Αλμέιδα δοκίμασε αρκετούς ποδοσφαιριστές χρησιμοποιώντας δύο ενδεκάδες στο παιχνίδι και η ΑΕΚ ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη σε πλασέ του Γαλανόπουλου που απόκρουσε δύσκολα ο γκολκίπερ των Ολλανδών.

Η Αλκμάαρ σκόραρε το 1-0 στο 10ο λεπτό όταν ο Μπούρμεστερ έκλεψε την μπάλα από τον Γιόνσον, με τον Φαν Μπόμελ να τελειώνει εύστοχα τη φάση σκοράροντας στην εστία του Θεοχάρη.

Ο Οβούσου απόκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μάνταλου στο 13’ αποτρέποντας την ισοφάριση, ενώ στο 27’ οι Ολλανδοί πέτυχαν το 2-0 με σκόρερ τον Ζεεφουίκ.

Στο 43’ η Αλκμάαρ με πολύ ωραίο πλασέ του Μπούρμεστερ προηγήθηκε με 3-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε με διαφορετική ενδεκάδα στο δεύτερο ημίχρονο, με την Αλκμάαρ να πετυχαίνει ωστόσο το 4ο γκολ της στο 63’ όταν μετά από λάθος του Ραντόνια ο Ντε Βιτ το εκμεταλλεύτηκε απόλυτα πετυχαίνοντας το 4-0.

Ο Ντε Ρόντε στο 88’ πέτυχε το 5ο γκολ των Ολλανδών, ενώ το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Κάσιους στο 89ο λεπτό.

ΑΕΚ: Θεοχάρης, Ρότα, Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γιόνσον, Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Λιβάι, Ελίασον, Φερνάντες.

Στο β' μέρος έπαιξαν οι: Αγγελόπουλος, Κανελλόπουλος, Ραντόνια, Χρυσόπουλος, Πήλιος, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Μαχαίρας, Ζίνι, Τσιλούλης, Θεοδωρίδης.