ΑΕΚ: Σκόραρε ο Πινέδα στη νίκη του Μεξικό επί του Παναμά

Metrosport Team22 Μαρτίου 2024

Ο Ορμπελίν Πινέδα σκόραρε στη νίκη του Μεξικό με 3-0 επί του Παναμά στον ημιτελικό του Concacaf Nations League, οκτώ λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο.

Ο μέσος της ΑΕΚ πέρασε ως αλλαγή στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης από τον Χάιμε Λοθάνο και βρήκε δίχτυα εννέα λεπτά αργότερα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Το σκορ άνοιξε ο Έντσον Άλβαρες της Γουέστ Χαμ στο 41' το σκορ με σκαστή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι με τον Κινόνες δύο λεπτά αργότερα με άψογο πλασέ να κάνει το 2-0.

Στο 68' ο Πινέδα πήρε μια υπέροχη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας από τον Σέζαρ Μόντες και με ένα εξαιρετικό πλασέ πάνω από τον τερματοφύλακα έγραψε το 3-0.

Το Μεξικό θα αντιμετωπίσει στον τελικό τις ΗΠΑ τα ξημερώματα της Δευτέρας (25/3).