ΑΕΚ: Άρεσε και κέρδισε 3-0 τη Μπέρσχοτ στο δεύτερο φιλικό

Metrosport Team03 Ιουλίου 2024

Θετική είναι η εικόνα που άφησε η ΑΕΚ στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα άρεσε με την εικόνα που άφησε στο νικηφόρο 3-0 επί της Μπέρσχοτ.

Με τον Ζίνι να αφήνει πολύ καλές εντυπώσεις η ΑΕΚ έδειξε καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο στο δεύτερο φιλικό της παιχνίδι επί Ολλανδικού εδάφους, κερδίζοντας με 3-0 την Μπέρσχοτ.

Η Ένωση προηγήθηκε στο 9ο μόλις λεπτό με όταν ο Χατζισαφί μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από αριστερά και επιχείρησε γέμισμα, με τον Γαλανόπουλο να κατεβάζει την μπάλα και με σουτ να πετυχαίνει το 1-0.

Η ΑΕΚ συνεχίζοντας επιθετικά και με καλό αγωνιστικό ρυθμό κατάφερε να φτάσει στο 2-0 στο 15’ με σκόρερ τον Ζίνι, ο οποίος μετά από ωραίο συνδυασμό των Ρότα-Γαλανόπουλου και κόντρες, βρέθηκε σε θέση βολής και πέτυχε το 2-0.

Λίγο αργότερα στο 21ο λεπτό η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 σε σουτ του Γαλανόπουλου που κόντραρε σε αντίπαλο, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Το τρίτο γκολ για την ΑΕΚ σημείωσε σε ωραία αντεπίθεση στο 78’ ο Γκολφίνος μετά από ασίστ του Θεοδωρίδη, με τον σκόρερ να αποφεύγει τον τερματοφύλακα και να σημειώνει το τελικό 3-0.