Α' κατηγορία, 1ος όμιλος ΕΠΣΜ: Το πανόραμα της 1ης αγωνιστικής

Χρήστος Λιάπης22 Σεπτεμβρίου 2024

ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ

Νίκες με ανατροπή στο σκορ στα παιχνίδια της ΑΕΑ με τον Μαγνησιακό και του Μακεδονικού με τον ΑΣ Νεάπολης.

Η πρώτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Α' κατηγορίας της ΕΠΣΜ ολοκληρώνεται με τους απογευματινούς αγώνες

Α’ κατηγορία 1ος όμιλος

ΑΕ Αμπελοκήπων – Μαγνησιακός 7-1

Εντυπωσιακή νίκη για την ΑΕΑ με ανατροπή στο σκορ

Σκόρερ: Παπαρίζος (30’ αυτ.), Ντάρτζαλης (50’, 74’), Χατζησπύρου (55’), αυτογκολ (61’), Κασάπογλου (78’, 91’), Μάγος (85’)

Διαιτησία: Καμπάκης (Βλάχος, Τσαχουρίδης)

ΑΕΑ (Κισκορίδης): Γκουλέκας, Γραμματικόπουλος, Κανλής Α., Παπαρίζος, Κάμτσης, Τσάκαλος (77’ Καμπούρης), Γκαδρής (46’ Χατζησπύρου), Φωτίδης (46’ Μάγος), Αμανατίδης (80’ Ιωαννίδης), Ντάρτζαλης, Φασούλας (46’ Κασάπογλου)

Μαγνησιακός (Καστανιώτης): Βογιατζής, Σαπουνάς (70’ Ψάλτογλου), Γαιτανίδης (70’ Κούλαλης), Σωτηριάδης, Κανακούδης, Καραμανλής (56’ Μεζές), Παγώνης, Σικαλίδης (70’ Ρήγας), Γιαννιώτης, Ιωάννου, Τσούτσας (56’ Μιζούρι)

Ο Γιώργος Κισκορίδης τόνισε: «Στο πρώτο ημίχρονο παρασυρθήκαμε από τον ρυθμό του. Στο δεύτερο παίξαμε ήρεμα και συγκεντρωμένα και πετύχαμε πολλά γκολ. Προχωράμε βήμα, βήμα για ότι καλύτερο. Ακόμη φτιαχνόμαστε».

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΕΡΑΣ - ΑΣ Νεάπολης 3-2

Νίκη με ανατροπή στο σκορ για τον Μακεδονικό

Σκόρερ: Μπενάκης, Τσιγγερλιώτης/Πασχαλίδης 2 γκολ, το πρώτο με πέναλτι, Μαρνέρης Γιάννης

Διαιτησία: Κοσμόγλου (Αθανασιάδου, Πετρίδης)

Μακεδονικός (Καΐπαλέξης): Ταπαλης, Μωυσίδης, Παρασκευόπουλος, Κώτελης, Γκατζιας, Αγγοπιάν, Ηλιόπουλος (78’ Στάθης), Κοροσίδης (71’ Μαρνέρης), Πόντης (57’ Καραγιαννίδης), Μαρνέρης, Πασχαλίδης Θ. (78’ Τσιριμώκος)

Νεάπολη (Ασλανίδης): Τοτολίδης, Ταλιαδούρος (75’ Μπράτζος), Μπενάκης, Κωστίδης, Κοντσες, Διαμαντίδης, Βουτυρής (60’ Ζαφειριάδης), Δεδούσης, Μωυσιάδης, Θεοδοσίου, Τσιγγερλιώτης (84’ Ι. Παπαδόπουλος)

Η Νεάπολη είχε παράπονα από τη διαιτησία

Καΐπαλέξης: «Νίκη στις λεπτομέρειες»

Τα πάνω κάτω έφερε ο Μακεδονικός καθώς αν και έχανε με 2-0 επικράτησε της Νεάπολης με 3-2. Ο προπονητής του Δημήτρης Καΐπαλέξης τόνισε: «Πρεμιέρα στην Α κατηγορία απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο που μας δυσκόλεψε αρκετά στο πρώτο μέρος καθώς προηγήθηκε. Ηταν καλύτερος στην μετάβαση και το σκορ ημιχρόνου χαρακτηρίζεται δίκαιο.

Το γρήγορο γκολ μας στο δεύτερο ημίχρονο, μας βοήθησε ψυχολογικά να βελτιώσουμε την απόδοση και να κάνουμε την ανατροπή κερδίζοντας στις λεπτομέρειες. Στόχος μας είναι να χτίζουμε αγωνιστικό χαρακτήρα μέσα από αυτά τα παιχνίδια και να βελτιώνονται οι αθλητές μας».